Do komerčních nemovitostí investuje přes realitní fondy čím dál více Čechů. „Vzniknou zde proto další nemovitostní fondy pro drobné investory. Tedy pro lidi, kteří mohou začít investovat už jen s několika stokorunami,“ míní Filip Kubricht, předseda představenstva REICO investiční společnosti České spořitelny. Ta spravuje ČS nemovitostní fond – největší a nejstarší podílový nemovitostní fond v tuzemsku, jenž příští měsíc oslaví 10 let od svého založení. Fond měl ke konci roku 2016 přes 50 tisíc podílníků a hodnotu aktiv 13,1 miliardy korun.
HN: Před 10 lety zakládala společnost REICO první fond pro drobné realitní investory v tuzemsku. Dnes jich je celkem pět, není to málo?
Je to málo. Je škoda že s tím tenkrát nepřišla Komerční banka nebo jiná velká banka. V Německu mají všechny velké komerční banky svoje investiční dcery jako DEKA, Union Investment nebo Commerzbank, a ty provozují nemovitostní fondy. Komerční nemovitosti se dostaly na černou listinu kvůli krizi po roce 2008. Podílové listy se přestaly prodávat, my jsme za rok 2009 prodali necelých 300 milionů podílových listů, což je dnešní optikou zhruba dva týdny prodejů. Teprve po roce 2010 se to začalo pomalu zlepšovat. Díky pokrizovému vývoji se zpřísnily veškeré hloubkové prověrky – technické, právní i finanční, a koupit nemovitost dnes trvá několik měsíců, řádově půl roku. Další věc je, že provozovat nemovitostní fond je administrativně náročné. Pro spoustu bank to do loňského roku nebylo téma, ale myslí, že časy se mění a že na trh přijdou další nemovitostní fondy.
HN: Pro drobné investory?
Ano. Dává to smysl. Investování do nemovitostí touto formou je naprosto běžné. V Německu a Rakousku mají lidé ve fondech nainvestováno 10 - 15 procent svých volných prostředků, u nás jsou to 2-3 procenta z celkového portfolia investic. Spousta drobných investorů, kteří si pořídili byt na investici dnes zjišťuje, že to není úplně procházka růžovou zahradou. V bytě se střídají nájemníci, neplatí nájem, není jednoduché je vyhodit...a po pěti letech lidé musí do bytu zainvestovat znovu třeba do kuchyňské linky.
HN: Roste nyní zájem Čechů o investice do realitních fondů?
Ano a dokazují to i čísla. V letech 2013 a 2014 jsme se v hrubých prodejích dostali na dvě miliardy korun, v roce 2015 na více než pět miliard a to jsme si mysleli, že to je enormní rok, který se nebude opakovat. A v loňském roce to bylo ještě více: 5,3 miliardy v hrubých prodejích, takže čistého 4,6 miliardy. Zájem je velký a nejen ze strany klientů České spořitelny.
HN: Koho považujete za své největší konkurenty?
Momentálně jsou to jiné retailové nemovitostní fondy, které na trhu vznikly. Na druhé straně to jsou i jiné investiční konzervativní produkty, ať už dluhopisové fondy, nebo jiné investice. V České spořitelně může docházet ke kanibalizaci, kdy se klient rozhoduje, jestli si koupí ultrakonzervativní produkt, nebo konzervativní ČS nemovitostní fond.
HN: Jaká rizika momentálně na realitním trhu vnímáte?
Reality se hřejí na výsluní zájmu investorů. Díky obrovské likviditě a nemožnosti investovat do ostatních aktiv jsou komerční nemovitosti považované za bezpečný přístav a investice do nich v západní Evropě, u nás, v Asii nebo v Americe lámou rekordy. Pokud se pohybujeme v prostředí s nízkými úroky, poptávka po komerčních nemovitostech bude pořád silná. Narážíme ale na mantinely. Na trhu je nedostatek produktů – kvalitních kancelářských prostor a obchodních center.
HN: S tím asi nic nenaděláte, ledaže byste začali nakupovat v zahraničí.
To je i naše strategie pro letošní rok a léta příští. Budov typu pražské City Tower v republice na prodej tolik není. S tím se potýkají všichni, i zahraniční nemovitostní fondy. Některé německé fondy to řeší tak, že zastavují prodeje podílových listů, umožňují třeba jen pravidelné investice a jednorázové investice zavřely. Dovolí třeba investovat pouze částku, která přitekla za daný měsíc. Umožní tedy novým investorům, aby do fondu vstoupili, ale nechtějí navyšovat sumu fondů, protože zainvestovat je dnes složité.
HN: Ve kterých zemích byste rádi nakupovali?
Chceme se nadále zaměřovat na špičkové nemovitosti typu City Tower a Trianon a do budoucna portfolio rozšířit o nějaký retail. Česká republika zůstává pro fond tou hlavní zemí, nicméně se začínáme rozhlížet. Jsme historicky aktivní na Slovensku a chceme tam působit i nadále. Díváme se v Maďarsku a v Polsku. V těchto zemích působí mateřská skupina Erste, kde by nějaká kooperace mezi kolegy a námi mohla probíhat. Maďarsko je zajímavé z pohledu budoucího vývoje – komerční nemovitosti se tam stále dají kupovat za velmi zajímavé výnosy. V polských Katovicích nebo ve Vratislavi jsou zase obchodní centra výrazně větší než v českých regionálních městech.
Celý rozhovor s Filipem Kubrichtem naleznete na stránkách Hospodářských novin www.ihned.cz pod názvem "Realitní fond České spořitelny chce nakupovat v Polsku a Maďarsku".