Hypoteční trh v meziročním srovnání spadl o 80 procent, trh s byty je podle realitních makléřů zamrzlý a ceny klesají i o desítky procent. Komerční nemovitosti podobný pád zatím nezaznamenaly, podle studie CBRE ale objem transakcí na tomto trhu klesá už šest let a za tu dobu spadl zhruba o 60 procent.

Ceny tohoto typu realit se ale ocitají pod větším tlakem až nyní, velký vliv má zdražení peněz Evropskou centrální bankou. Jaký to bude mít dopad na investice do realitních fondů, které v minulosti svým podílníkům přinášely výrazně nadinflační zhodnocení peněz? „Pokud kvůli inflaci rychle roste nájemné, cena nemovitostí neklesá. Pro investora je to navíc výhoda, protože vyšší trhem požadovaný výnos představuje potenciál vyššího zhodnocení do budoucna,“ říká Tomáš Jandík, předseda představenstva Reica investiční společnosti České spořitelny.

Trh bytů naznačuje kolaps. Nikdo nekupuje, nikdo neprodává. Ti, kteří prodat musí, jdou s cenou výrazně dolů. Sledujeme podobné trendy na trhu komerčních nemovitostí?
Na trhu vidíme určité zpomalení, které ale trvá několik let, a klesající objemy samy o sobě nepředstavují problém pro ocenění. Kvalitních komerčních nemovitostí je totiž dlouhodobě nedostatek, nových kancelářských budov, logistiky i kvalitních maloobchodních center je minimum, vše komplikuje dlouhé povolovací řízení. Současně navíc vidíme i omezenou poptávku, a to kvůli dražšímu bankovnímu financování v euru.

Český trh je navíc unikátní v tom, že téměř dvě třetiny poptávky tvoří domácí fondy a soukromí investoři. To je velmi odlišné od ostatních zemí střední Evropy. V Polsku, kde je trh pro investory podobně zajímavý v rámci středoevropského regionu jako ten český, nejsou téměř žádní polští investoři. Trh se tak chová obdobně jako v západních zemích, na rozdíl od toho tuzemského, který je velmi závislý na domácích měnových i makroekonomických podmínkách.

Už dochází k poklesu cen?
Pro majitele budov se situace příliš nemění. Hodnota nemovitosti sice s tlakem na výrazný růst výnosů klesá, kvůli inflaci ale roste nájemné. A spolu s ním i cena nemovitosti. Záleží jen na tom, zda může majitel promítnout inflaci do nájemného na konkrétní nemovitosti.

V České republice a celé střední Evropě výprodej nevidíme. Může nastat situace, kdy slabší hráč likviduje portfolio, týká se to ale menších firem a jde o minimum případů.